انواع ایده …

به نام خدا، همراهان عزیز سلام… در این مقاله قصد دارم راجب ایده با شما صحبت کنم… اینکه ایده چیست و در مبحث کار آفرینی چه جایگاهی دارد!

انواع ایده ها

از نظر من ایده محصول خروجی ذهن در راستای رسیدن به اهداف و اجرای برنامه ریزی های ماست… یعنی وقتی ما اهدافی را انتخاب می کنیم و با روشهایی آنها را در ذهن ناخودآگاه خود وارد می کنیم، ذهن ناخودآگاه ما ایده ها و راه کارهایی را برای ما پیشنهاد می کند که ما با استفاده از آنها به راحتی بتوانیم به اهدافمان برسیم. به طور کلی همه موفقیت های ما در زندگی بستگی به ایده هایی دارد که ذهنمان به ما ارائه می دهد بنابراین داشتن ایده خوب بسیاری از موانع رشد و کارآفرینی را از بین می برد.

مثلا اگر شما یک ایده ناب داشته باشید، اکثر افراد تلاش خواهند کرد تا روی ایده شما سرمایه گذاری کنند…. چرا که آدمهای بسیار زیادی در جامعه هستند که پول دارند اما هیچ ایده ای برای کار آفرینی و یا سرمایه گذاری ندارند.

ایده ها انواع زیادی دارند اما من به چهار دسته مهم آنها اشاره می کنم که هر کدام به نوبه خود دارای مزایا و معایبی هستند و شما می‌توانید برحسب توانایی‌های خود یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در چهارچوب آن فعالیت کنید .

 

نوع اول : ایده های آماده

این نوع ایده‌ها ساده‌ترین و کم ریسک ‌ترین ایده‌هایی هستند که دیگران قبل از شما زحمت راه اندازی و معرفی  آنها را در جامعه  کشیده اند و شما کافیست آنها را تولید کرده و وارد بازار کنید… این نوع ایده ها علاوه بر آماده بودن بازار فروش، تجهیزات و مواد اولیه آنها نیز در بازار به راحتی قابل دسترسی هست.

مثل تولید پیچ، واشر، میز و صندلی، چهارپایه، مبل، درهای چوبی و فلزی، انواع مواد غذایی، سیم، کابل و هزاران مورد دیگر که در محیط اطرافمان به راحتی قابل مشاهده هستند… کافیست شما یکی از آنها را انتخاب کرده تجهیزات مورد نیاز آن را تهیه و تولید خود را شروع کنید.

نوع دوم : ایده های تکمیلی

ایده‌های تکمیلی، کامل کننده ایده‌های قبلی موجود در بازار هستند که باز هم دیگران کارهای اولیه آنها را انجام داده اند و کافیست شما یکی از آنها را انتخاب کرده و نقاط ضعف یا مشکلاتش را پیدا کنید….. سپس تغییراتی را در آنها ایجاد کرده و با قابلیت‌هایی متفاوت، جذاب و کاربردی تر، آن را به بازار عرضه ‌کنید. این نوع ایده‌ها غالبا از دل مشکلات و کاستی های موجود در ایده های قدیمی به وجود می آیند و با کمی خلاقیت و نوآوری می توانید نواقص آنها را رفع کرده و فروش خوبی را تجربه کنید.

به طور مثال ایده مسواک در بازار وجود داشت و به تولید انبوه هم رسیده بود… اما شخصی با خلاقیتی که داشت این محصول را به صورت برقی ساخت و توانست پول زیادی به دست آورد.

نوع سوم : ایده های جدید و ماندگار

این نوع ایده‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست برای اولین بار در جهان به وجود می‌آیند و سرفصل تازه‌ای از یک رویداد را در بین مردم رقم می‌زنند. این نوع ایده‌ها به خلاقیت و نوآوری بسیار زیادی نیاز دارند و شما باید چیزی را خلق کنید که هنوز وجود خارجی ندارد. با اینکه رقابت در این حوزه بسیار سنگین هست ولی به هرحال همیشه نیازهایی وجود دارند که بتوان روی آنها کار کرد و ایده های ناب و جدیدی ساخت.

البته ذهنی که ما داریم خیلی قویتر و خلاقتر از آن چیزی است که فکر می کنیم و اگر شخصی قدرت آن را بیدار کند می تواند ایده هایی را به وجود بیاورد که هنوز در هیچ جای دنیا نمونه مشابهی هم ندارد… یکی از مزایای این نوع ایده ها به ثروت رسیدن سریع است ولی از معایبی که دارد این است که  بازاریابی و فروششان بسیار سخت و زمان بر است. چون تا زمانیکه مردم بخواهند دست از موارد مشابه قدیمی آن برداشته و محصول شما را بپذیرند، کمی کار می برد. همچنین ممکن است در طول مسیر تولید و تبلیغات، توسط افراد یا کشورهای دیگر مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا دزدیده شوند.

برای همین اگر دنبال چنین ایده هایی رفتید حتما جا پای خودتان را محکم کنید تا چنین مشکلاتی نتوانند شما را از پای درآورند. 

نوع چهارم : ایده های جدید ضربتی

این نوع ایده‌ها شامل محصولاتی می‌شوند که به‌ صورت مقطعی و در دوره زمانی کوتاهی وارد بازار ‌شده و بعد از مدتی که پول خوبی را جذب کردند به‌ شدت ارزش خود را از دست می‌دهند. از این نوع ایده ها بیشتر در زمینه‌های تفریحی و سرگرمی استفاده می شود.

مثلاً یک اسباب‌بازی جالب، برای مدت معینی مردم را خوشحال و سرگرم می‌کند اما به دلیل تنوع‌طلبی انسان در کشف لذت‌های جدید، جای خود را به گزینه‌های دیگری می‌دهد و شما باید باز هم با خلاقیت و نوآوری های جدید تلاشتان را ادامه بدهید.

این نوع ایده ها به خاطر محدودیت زمانی که دارند هیچ معایبی نداشته و خطری هم آنها را تهدید نمی کند و برای افرادی که تنوع طلب هستند می تواند گزینه مناسبی باشد.

پس یاد گرفتیم که ایده، محصول خروجی ذهن برای رساندن ما به خواسته ها و اهدافمان است و به چهار دسته مهم و کاربردی تقسیم می شود: ایده های آماده، تکمیلی، جدید و ضربتی، که هرکدام به نوبه خود دارای معایب و مزایایی هستند و انتخاب آنها بسته به افراد، توانایی ها و سرمایه ای که دارند می تواند متفاوت باشد. من پیشنهاد می کنم که اصلا عجله نکنید و اگر می توانید ابتدا از ایده های آماده و تکمیلی شروع کنید. بعد از مدتی که قدرتمند شدید وارد حوزه ایده های جدید یا ضربتی شوید.

از شما سپاسگزارم و امیدوارم که همیشه شادو ثروتمند باشید… درود بر شما

استاد مهدی رمضانی