باور چیست ؟

 با سلام و درود خدمت همه شما عزیزان، امروز می خواهم در مورد باور با شما صحبت کنم چیزی که فرمان زندگی همه ما انسانها را در دست دارد و به هر کجا که در چهارچوبش باشد ما را هدایت می کند.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید واقعا این کلمه چهار حرفی باور چیست و چرا انقدر نقش مهم و اساسی در زندگی ما دارد؟ خوب همانطور که می دانید، مغز همه ما انسان ها طوری طراحی شده که از کودکی مثل آهنربا همیشه در حال جذب و پردازش اطلاعات است، دلیلش هم کاملا واضح است. چون می خواهد با این اطلاعات چهارچوبی از یک زندگی جدید را طراحی کند… حجم این اطلاعات دریافتی مغز آنقدر زیاد است که ممکن است ما در بازیابی و استفاده از آنها در زندگی روزمره به مشکل برخورد کنیم.

مثلا دست شما در کودکی با برخورد به جسم گرمی دچار سوختگی شده، حال اگر دوباره با جسم گرمی روبرو شوید آیا به کودکی خود باز گشته و با مرور خاطرات آن، این مشکل را حل می کنید؟ قطعا نه… پس چه اتفاقی می افتد که ما بدون ذره ای فکر کردن دستمان را از جسم گرم دور می کنیم؟

بله درست حدس زدید… ذهن ما از نتایج آن اتفاقهایی که تجربه کرده ایم استفاده می کند که به آنها می گویند “باور”،،، به عبارتی دیگر، باورها حاصل نتیجه گیری های بیشمار ما از اتفاقاتی است که در زندگیمان رخ داده اند و ذهن محافظ ما در تصمیم گیری های خود بدون آنکه بفهمیم از این باورهای خوب و یا بد استفاده کرده و آینده ما را رقم می زند.

باورها انواع مختلفی دارند… باورهای شتاب دهنده و باورهای بازدارنده. همانطور که از نامشان پیداست باورهای شتاب دهنده باورهایی هستند که سرعت رسیدن ما به موفقیت را افزایش می دهند و باورهای بازدارنده علاوه بر کاهش این سرعت تلاش می کنند که ما را در وضعیت فعلیمان نگه دارند. همچنین باورها به دو صورت در ذهن ما ایجاد می شوند اولی باورهایی هستند که دیگران به ما انتقال می دهند و دومی باورهایی هستند که ما خودمان آنها را به دست می آوریم. ذهن ما چون از کودکی دنبال کشف دنیای اطراف خود بوده، اکثرا پر است از باورهایی که دیگران برای ما ساخته اند و جالب است بدانید خیلی از باورهایی هم که ما خودمان به دست می آوریم بر اساس همان باورهایی هستند که قبلا دیگران در ذهن ما ایجاد کرده اند.  

به طور کلی زندگی الان ما، حاصل باورهایی هست که در ذهنمان داریم، اگر شما شغل خوبی دارید، یا بیکار هستید،، اگر ثروتمند هستید یا فقیر،، اگر روابط خانوادگی خوبی دارید یا بد،، همه و همه بستگی به باورهای درونی شما دارد و تمامی عوامل بیرونی که شما آنها را مقصر می دانید فقط اجرا کننده باورهای شما هستند… پس هیچ وقت شخص یا اتفاقی را عامل خوشبختی و یا بدبختی خود ندانید… هر روز اطلاعات بسیار زیادی از سمت فیلم ها، ترانه ها، ماهواره، شبکه های اجتماعی، جامعه، دوستان و خانواده، وارد ذهنمان می‌شوند و نتیجه آنها، صدها نوع باور را در ذهن ما ایجاد می کنند… آخر سر هم هر یک از این باورها، یک به یک اتفاقات زندگی را کنترل کرده و آینده ما را رقم می‌زنند.

قطعا باورهای خوب نتایج خوب و باورهای بد نتایج بدی به همراه خواهند داشت، پس اگر مصمم هستید که موفق و ثروتمند شوید از همین امروز تا جایی که می توانید جلوی ورود باورهای منفی را بگیرید، چون همانطور که گفتم ذهن شما بر اساس همین باورهایی که ایجاد می کنید زندگیتان را برنامه ریزی می کند.  

امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشید… درود بر شما

استاد مهدی رمضانی