چرا باید کارآفرین شویم؟

 شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اصلا کارآفرینی چیست و چرا برای اینکه سریع ثروتمند شویم راهی جز کار آفرینی نداریم.

همه شما عزیزانی که این متن را می خوانید قطعا اهداف و آرزوهایی دارید و دنبال راهی هستید که هر چه سریعتر به آنها برسید. با اینکه هزینه ها و نیازهای اولیه تان، کم یا زیاد از جایی تامین می شود، اما شاید به خاطر امکانات و لذت های زیادی که در جامعه وجود دارد به این مقدار درآمد یا حمایت راضی نباشید، بنابراین احتمالا شما هم تصمیم دارید درآمد و در نتیجه سطح رفاه خود را بالا ببرید.

اینجاست که بحث کار آفرینی یا ایجاد یک کسب و کار پر درآمد اهمیت زیادی پیدا می کند و راه دیگری هم وجود ندارد چون همه مشاغل دنیا به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول شغل هایی هستند که در آنها شما در اختیار دیگران هستید… مثل کارگری و کارمندی  و دسته دوم، شغلهایی هستند که شما در اختیار خودتان هستید… مثل خرید و فروش، کارهای خدماتی، تولیدی، بازاریابی و یا سرمایه گذاری.

 به هر حال شما راهی جز انتخاب یکی از آنها ندارید و این انتخاب کاملا به خواسته های شما بستگی دارد. در واقع اگر شما، خواسته های کمی از زندگی دارید و به یک محدوده معمولی از رفاه رضایت می دهید، می توانید شغلهایی که در دسته اول قرار دارند را انتخاب کنید ولی اگر شما خواسته هایی فراتر از یک زندگی معمولی دارید و دوست دارید لذت ها و رفاه بیشتری را تجربه کنید، قطعا باید شغلهایی که در دسته دوم قرار دارند را انتخاب کنید.

البته هر یک از دسته های شغلی که گفته شد برای خود مزایا و معایبی دارند مثلا مزیت شغل های دسته اول این است که شما با خیال راحت کار می کنید و مطمن هستید که هر ماه حقوق ثابتی را دریافت خواهید کرد و چون انسانها همیشه دوست دارند در آرامش و دور از دغدغه زندگی کنند، بیشتر افراد جامعه به این نوع از مشاغل علاقه زیادی نشان می دهند.

اما از معایب بزرگ این نوع شغل ها این است که احتمالا حقوق دریافتی، جواب گوی دخل و خرج شما نباشد. همچنین زمان زیادی طول می کشد که شما به خواسته ها و آرزوهایتان دست پیدا کنید و یا ممکن است هر لحظه شرایطی به وجود بیاید که شما کار خود را از دست بدهید.

اما در مورد شغل های دسته دوم قضیه کاملا فرق می کند. در واقع شخصی که کسب و کاری را راه اندازی می کند کاملا می داند که حداقل یک سال هیچ تضمینی برای موفقیت و کسب درآمد او وجود ندارد ولی در کنار همه مشکلات، چالشها و دغدغه هایی که هست، این نوع شغل ها مزیتهای بسیار خوبی هم دارند که قابل مقایسه با شغل های دسته اول نیستند. مثلا شما در مدت زمان خیلی کمی به ثروت و درآمد مناسب می رسید طوری که ممکن است بعد از پنج سال فعالیت، به اندازه ده کارمند معمولی که سی سال خدمت کرده اند ثروت و دارایی داشته باشید.

به نظر من کارآفرینی صحنه نبردی است که در آن انسانها خودشان را می شناسند و هر روز چیزهای جدیدی یاد می گیرند… یک کارآفرین علاوه بر خود و خانواده اش ممکن است صدها خانواده دیگر را صاحب شغل و درآمد کرده و لذت معنوی و بی نظیری را تجربه کند. هر کارآفرین در چرخه اقتصاد یک کشور نقش مهمی را ایفا می کند و همه آنها با هم باعث می شوند که مردمان یک سرزمین سر بلند باشند.

توصیه می کنم زیاد هم به حرف بعضی از آدمها گوش نکنید چون من شخصا زمانی صاحب چندین کارگاه تولیدی بودم و کاملا از مشکلات کار آفرینی و تولید آگاه هستم اما همانطور که گفتم در پس این مشکلات و چالشها مزیت های فراوانی وجود دارد و ارزشش را دارد که وارد این کارزار بشوید.

مثلا یک بار من به گلایه یک کارخانه دار گوش می دادم که فقط از مشکلاتش حرف میزد و خیلی شاکی بود. شاکی از دولت، شرایط کشور، شرایط بانک ها، مالیات، ارزش افزوده و… اما با کمی دقت به تصاویر پشت صحنه فیلمی که در کارخانه اش تهیه شده بود متوجه شدم که کارخانه ایشان بیش از دویست میلیار تومان ارزش دارد.

جالب است اگر بروید و پای صحبت های  چنین اشخاصی بنشینید، خواهید فهمید که اکثر آنها با سرمایه خیلی کم و یا از هیچ شروع کرده اند.

حالا به نظرتان آیا کار آفرینی بد است؟ آیا باعث ورشکستگی و بدبختی آدمها میشود؟ خیر دوستان عزیز، به هیچ عنوان اینطور نیست… فکرش را بکنید فقط دویست میلیارد تومان را در بانک بگذاری و ماهانه تقریبا ۳۸۰ میلیون تومان به شما سود پرداخت خواهد شد که تقریبا برابر است با حقوق صد کارمند رسمی و معمولی دولت و یا دویست کارگر که مطابق مصوب اداره کار دریافت می کنند… ولی متاسفانه  خیلی از آدمها چنین باوری را در جامعه ایجاد کرده اند که کار آفرینی مشکلات زیادی دارد و همیشه از جنبه منفی آن صحبت می کنند… ولی به نظر من هر کاری جنبه های خاص خودش را دارد و نباید فقط از یک بعد ماجرا، همه چیز را نگاه کنیم.

سخن آخر اینکه دوستان عزیز اگر توانایی کارآفرین شدن را در خودتان می بینید ذره ای شک نکنید، از هیچ چیزی هم نترسید این را من به شما می گویم… اگر فردی متفاوت هستید و می خواهید متفاوت زندگی کنید همین الان تصمیم بگیرید که برای خود کسب و کاری ایجاد کنید. برای شروع هم به هیچ چیز جز خودتان و مغز شگفت انگیزتان نیازی ندارید. کافیست آموزش ببینید که دو بخش درونی و بیرونی خود را تغییر دهید، آنگاه شاهد معجزاتی خواهید شد که وصف ناپذیر هستند… شاد و تندرست باشید.

 درود بر شما

استاد مهدی رمضانی